Elveda Raj Bisaria: Tiyatronun duayeni, gözleri yaşlı öğrenciler ve diğerlerinin huzurunda yakıldı

Prokaryot

New member
Yaygın olarak 'modern tiyatronun babası' olarak selamlanan Padma Shri Raj Bisaria'nın son ayinleri Cumartesi günü Baikunth Dham'da gerçekleştirildi.


Cumartesi günü Lucknow'da tiyatronun duayenine son saygılarını sunan insanlar. (HT)

Bisaria'nın en sadık müritleri arasında yer alan oyuncu-yönetmen Ashish Tiwari, müritleri tarafından söylenen kutsal mantraların ortasında, son ayinleri gerçekleştirmek için kutsal ateşi yaktı.

Kriket heyecanını daha önce hiç olmadığı gibi, yalnızca HT'de keşfedin. Şimdi keşfedin!

Etkinlikte Raj Bisaria'nın kızı, kocası ve annesi de hazır bulundu.

Raj Bisaria'nın naaşı ilk olarak gençleri yetiştirmek ve onları tiyatro dünyasıyla tanıştırmak için kurduğu Bharatendu Natya Akademi'ye (BNA) götürüldü.

Anil Rastogi, Surya Mohan Kulshreshtha, Lalit Pokharia, Arun Trivedi, Puneet Asthana, Sangam Bahuguna ve Rishabh Dixit'in de aralarında bulunduğu ünlü tiyatro kişiliklerinin yanı sıra BNA'nın tiyatro öğrencileri de son saygılarını sundu.

Usta tiyatrocu Surya Mohan Kulshrestha, BNA öğrencilerine yaptığı kısa konuşmasında şunları söyledi: “Bu enstitü, zamanının yıllar ilerisinde olan vizyoner Raj Bisaria tarafından kuruldu. Onunla öğrenme ve çalışma fırsatına sahip olduğumuz için şanslıyız.”

Tiyatro duayeninin son yolculuğunda yönetmen Muzaffar Ali, kıdemli oyuncu Anil Rastogi, Vinod Mishra, Atul Tiwari, Aatmjeet, Surya Mohan Kulshrestha, Sangam Bahuguna ve tarihçi Ravi Bhatt gibi sinema ve tiyatro dünyasının önde gelen isimleri hazır bulundu.

Bisaria bir süredir hastaydı. Ölümünün ardından, Gomtinagar'ın Vishal Khand kentindeki evinde bir grup yaslı toplandı ve burada Bisaria'nın ölümünü “bir dönemin sonu” olarak nitelendirdiler.

Hayatının sonuna doğru Bisaria, eve getirilmeden önce Sanjay Gandhi Tıp Bilimleri Lisansüstü Enstitüsü'nde (SGPGIMS) tıbbi bakım gördü. Raj Bisaria'nın mirası, yalnızca tiyatro tarihinin kayıtlarında değil, aynı zamanda ilham verdiği ve akıl hocalığı yaptığı kişilerin kalplerinde de yaşamaya devam ediyor.

Öğrencisi Prafful, “20 Şubat'ta BNA'da Raj Bisaria'ya saygı duruşu niteliğinde bir program düzenlenecek” dedi.