Ayodhya'daki Ram tapınağında yüksek teknolojili para yönetimi sisteminde tanrı yüzüğü sunumlarında artış

Prokaryot

New member
AYODHYA Hafta içi bir düzine Hindistan Devlet Bankası (SBI) bankacısının Ayodhya'daki varış noktası şubeleri değil, Ram tapınak kompleksinde kurulan karakoldur. Bu görevliler her sabah burada toplanarak bağış kutularına gelen her rupinin tanrıya adak olarak hesabını veriyor ve bu görevi yerine getirmek için iki vardiya halinde çalışıyorlar.


Adanmışlar Perşembe günü Ayodhya'daki Ram Janmabhoomi tapınağında dua etmek için toplanacaklar. (ANI fotoğrafı)

22 Ocak'taki açılış töreninden bu yana, Ram tapınağının ziyaretçi ve bağışlarında büyük bir artış görüldü ve bunların çoğu çevrimiçi olarak yapıldı (detaylar kamuya açıklanmadı). Temple Trust yetkilileri, çevrimiçi bağışların yanı sıra nakit bağışların da küçük banknotlarla verilmesinin beklendiğini söyledi ₹22 Ocak'tan bu yana 4 crore ve günlük rakam şu olabilir: ₹13 ila 14 lakh.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Bu bağışların çoğu mezhep cinsinden olduğundan ₹Ram Temple Trust yetkilileri, 10, 20, 50, 100, 200 ve 500'de madeni paralar da dahil olmak üzere nakit paranın hesabını vermenin devasa bir görev olduğunu söyledi.

Bu sorunu çözmek için, Ram Temple Trust hesabını yöneten Hindistan Devlet Bankası'nın Ayodhya şubesi tarafından Ram Temple kompleksinde yüksek teknolojili bir nakit yönetim sistemi kuruldu. Banka, tapınak kompleksine dört adet otomatik sayma makinesi kurdu. Nakit para bu makinelere konuluyor ve makineler farklı değerdeki banknotları ayırıp paketler halinde paketliyor.

Tapınak vakfı, Ayodhya'da yaklaşık 50 lakh adanmışın bulunacağı Ram Navami festivali sırasında yaya trafiğinde ve bağışlarda bir artış bekliyor.

“Ortalama olarak şu kişilerden parasal bağış alıyoruz: ₹Ram Temple Trust ofis müdürü Prakash Gupta, günde 13-14 lakh dedi.

Vakıf ayrıca bağış makbuzlarını düzenlemek için bir düzine bilgisayarlı sayaç kurdu ve tapınak binasında 20 metrekarelik bir düzine bağış kutusu tutuldu. Gupta, yakında tapınak arazisinde büyük bir sayım odasının inşa edileceğini söyledi.

Ram Lalla'nın hediye olarak aldığı altın/gümüş süs eşyaları ve değerli malzemelerin değerlendirilmesi işi Hindistan Hükümeti Darphanesine devredildi. Tapınak vakfı üyesi Anil Mishra, ekibin Ayodhya'ya ulaştığını ve çalışmaya başladığını söyledi.

Mishra, SBI ile vakıf arasında imzalanan mutabakat zaptı uyarınca, bankanın bağış, teklif, çek, poliçe ve nakit toplama ve bunları bankaya yatırma konusunda tüm sorumluluğu üstleneceğini de sözlerine ekledi.

Sayma makineleri banknotları otomatik olarak ayırır ₹10, 20, 50, 100, 200 ve 500 mezhep ve bunları her biri 100'lük paketler halinde paketleyin. Bu da sayım çalışmasının daha kısa sürede tamamlanabileceği anlamına geliyor” dedi.