9 çalışanı ve 25 pozisyonuyla müzik üniversitesi yanlış sinire dokunuyor

Prokaryot

New member
Onaylanan 25 göreve karşılık 9 daimi personeli bulunan Bhatkhande Sanskriti Vishvavidyalay, öğrenciler sınavların koşuşturması içindeyken bile öğretmen eksikliğiyle mücadele ediyor. Fakültenin yaklaşık yarısı konuk öğretim görevlilerinden oluşuyor; farklı disiplinlerde öğretmen başına yaklaşık 60 öğrenci.

Bhatkhande Sanskriti Vishvavidyalay (kaynak)

İdari ofise göre, eyaletteki önde gelen gösteri sanatları üniversitelerinden biri olan Bhatkhande Sanskriti Üniversitesi (BSU), şu anda yalnızca 19 öğretmenden oluşan bir kadroyla (10 misafir öğretim görevlisi dahil) yaklaşık 1.300 öğrenciye eğitim veriyor. Dengesiz öğrenci-öğretmen oranı bir yılı aşkın bir süredir endişe kaynağıydı ve Rektör Yardımcısı Mandvi Singh, 2022'nin sonunda göreve başladığında bunu en önemli önceliklerinden biri olarak sıraladı. Kalıcı öğretim pozisyonlarına daha fazla öğretmenin eklenmesi hâlâ devam ediyor.

HT, her zaman, her yerde kriket yakalamanın tek adresi olan Crick-it'i tanıtıyor. Şimdi keşfedin!

Tüm Hindistan Yüksek Öğrenim Araştırması, 2020-21 şöyle diyor: “Öğretmen-öğrenci oranı tüm üniversiteler, kolejler ve bağımsız kurumlar için 27 ve yalnızca normal mod dikkate alınırsa 24 idi, dolayısıyla Eğitimin kalitesi devam ediyor. bir sorun.” “Bhatkhande'de mevcut oran, kursa bağlı nüfus dikkate alınmadan öğretmen başına yaklaşık 60 öğrencinin üzerindedir.

Yeni Rektör Yardımcısının okula yönelik vizyonunun bir parçası olarak, atanmasının ardından HT ile yaptığı röportajda, diğer kurumlarla bağlantı kurma fırsatlarını aradıklarını ve ayrıca üniversitedeki %50 boş öğretim üyesi pozisyonlarını doldurmak istediklerini söylemişti. Üniversite. Bir yıl sonra çeşitli devlet kurumlarıyla Mutabakat Zaptı imzalanmış olsa da öğretmenlerin sorunu hala devam ediyor: “Dersleri diğer kurumlarla entegre etmeye başladık ve yakın zamanda IIT ile dijitalleşme ve müzik birleştirilsin” ilkesine göre öğretimi tanıtmak için bir Mutabakat Zaptı imzaladık. Planlama aşaması tamamlanır tamamlanmaz başlayın. Kadrolu öğretmenler söz konusu olduğunda, öğrencilerimiz için daha nitelikli öğretim görevlileri bulmaya çalışıyoruz” dedi kabul memuru Srishti Dhaun.

Bugüne kadar, öğretim kadrosu, öğretim dışı personel ve ofis personeli de dahil olmak üzere, ayrılan çalışanların pozisyonları 2005 yılından bu yana doldurulmamıştır. Toplam 107 personel pozisyonundan 52'si boş olup, bunların 25'inin öğretmenler tarafından doldurulması gerekir. Bhatkhande'nin eski kayıt memuru Tuhin Dwivedi'ye göre, başarılı kalıcı işe alımların son döngüsü 2005 yılındaydı. Yeni işe alım sürecinin Nisan 2023 civarında tamamlanması bekleniyor.

Büyük ölçüde Hint klasik tarzları ve enstrümanlarının öğretilmesiyle sınırlı olan Bhatkhande'de, Dans, Vokal, Enstrümantal Müzik ve Perküsyon olmak üzere dört bölüm bulunmaktadır ve her biri performans sanatlarında lisans ve yüksek lisans dereceleri sunan bağımsız dallara sahiptir. BSU'nun sahne sanatları alanında dört yıllık bir lisans programının yanı sıra iki yıllık bir yüksek lisans ve doktora programı vardır. Diploma kursları söz konusu olduğunda, dört adet iki yıllık tam zamanlı diploma kursuna (Praveshika, Parichaya, Prabuddha ve Prangat) ek olarak, üniversite aynı zamanda Dhrupad Dhamar, Thumri Dadra, Sugam'da yarı zamanlı diploma kursları seçeneği de sunmaktadır. Sangeet, Harmonium, Halk Dansları, Halk Şarkıları ve Dholak.

Bu geniş bir yelpaze gibi görünse de öğrenciler bunun aynı zamanda niş bir alan olduğunu da söylüyorlar. Öğretmen sıkıntısı nedeniyle kurum, sunduğu hizmetleri diğer klasik tarzlarda daha geniş bir sınıf yelpazesini kapsayacak şekilde genişletemedi. Örneğin, klasik Batı müziği ya da çağdaş dans söz konusu olduğunda, üniversite zorunlu müfredatın bir parçası olarak öğrencilerle gün boyu ya da hafta boyunca atölye çalışmaları düzenlemeye konuk uzmanları sık sık davet ediyor. Üniversite, kaç öğrencinin diploma kurslarına, kaçının ise tam zamanlı lisans kurslarına kaydolduğunu açıklayamadı.

Örneğin dans bölümü başkanı Gyanendra Dutt'a göre dans bölümünün 264 öğrencisi var. Dört kola ayrılmıştır: Kathak, Bharatnatyam, Manipuri ve halk dansları. Bu konular, ikisi kadrolu, dördü misafir veya misafir öğretim görevlisi olmak üzere toplam 6 öğretmen tarafından verilmektedir. Klasik Kathak ve Hindustani müziğin alıcı sayısı en fazla olduğu için burada da her öğretmenin çok sayıda öğrencisi var.

Vurmalı çalgı bölümü aynı zamanda tabla, dholak ve pakhawaj öğreten yaklaşık 100 öğrenciye karşılık gelen dört öğretmenle aynı seviyededir. İsminin açıklanmasını istemeyen misafir öğretim üyesi şunları söyledi: “Her öğretmen (daimi öğretim üyesi) aynı zamanda lisansüstü öğrencilerine araştırmalarında rehberlik etmek zorundadır. “Bu kadar çok öğrenci varken, aynı anda dersleri yönetmek ve akademisyenleri denetlemek zorlaşıyor. ” Geçen yıl Bhatkhande'deki öğrenci sayısı neredeyse 1600'dü.

Sayıları hesaplama

(Onaylı pozisyonlar ve istihdam edilen öğretmenlerin departman bölümü)

Onaylanan toplam pozisyon sayısı – 25 (yalnızca profesörler, asistanlar ve doçentler; eşlikçiler ve diğer öğretim asistanları hariç)

Halen istihdam edilen kadrolu çalışan sayısı – 9

Halihazırda çalışan misafir çalışan sayısı: 10

Dans departmanı

Onaylanmış Katkılar – 7

Halihazırda çalışan öğretmen sayısı: 5 (3 misafir ve 2 kadrolu çalışan)

Enstrümantal bölüm

Onaylanmış Katkılar – 7

Halen çalışan öğretmen sayısı: 3 (2 misafir öğretmen ve 1 kadrolu öğretmen)

Perküsyon departmanı

Onaylanmış Katkılar – 4

Halihazırda çalışan öğretmen sayısı – (1 misafir ve 2 daimi çalışan)

Vokal bölümü

Onaylanmış Katkılar – 7

Halen çalışan öğretmen sayısı – 8 (4 misafir ve 4 daimi çalışan)