Shivpal Yogi, kendi memleketleri olan Akhilesh'ten saldırıyor

Prokaryot

New member
[email protected]

Samajwadi Partisi başkanı Akhilesh Yadav ve amcası Shivpal Yadav Çarşamba günü Jaswant Nagar'da. (HT fotoğrafı)

AGRA: Mainpuri Lok Sabha seçim bölgesi Jaswant Nagar'daki ilk ortak toplantılarında Samajwadi Partisi başkanı Akhilesh Yadav ve partinin ulusal genel sekreteri amcası Shivpal Yadav, BJP'yi ve başbakan Yogi Adityanath'ı “pariwarwad” sözleri nedeniyle eleştirdiler. Birkaç gün önce seçim bölgesinde halka açık bir toplantıda yapıldı.

HT, her zaman, her yerde kriket yakalamanın tek adresi olan Crick-it'i tanıtıyor. Şimdi keşfedin!

Akhilesh ve Shivpal, Çarşamba günü MLA olarak Shivpal Yadav tarafından temsil edilen Jaswant Nagar'da parti adayı ve milletvekili Dimple Yadav'ı desteklemek için ortak bir halka açık toplantıda konuştu.

Başbakan Yogi Adityanath'ın son halka açık toplantısına yol açan öfke, bugünkü etkinlikte de aşikardı ve bir söz savaşına yol açtı. Yogi, BJP adayı ve UP Kabine Bakanı Jaiveer Singh'i desteklemek için 25 Nisan'da halka açık bir toplantıda konuşma yapmıştı.

Toplantıda konuşan Yogi, 'Pariwarwad' meselesinde Yadav klanını hedef aldı ve Samajwadi Partisi'nin katılımı için seçimlere katılabilecek Safai ailesinden başka 'Yaduvanshi'nin olup olmadığını sordu. Yogi, Shivpal Yadav'la alay etti ve Shivpal Yadav'ın durumuna üzüldüğünü ifade etti.

“Chacha (Shivpal) bir zamanlar parti lideri Mulayam Singh Yadav'ın güvenilir bir yardımcısıydı; kendisi hem onun kardeşiydi hem de önemli bir etkiye sahipti. Artık tüm itibarını kaybetmiştir ve kendisine oturacak bir sandalye bile verilmemiştir; bir sandalyenin kulpunu seçiyor” dedi Yogi.

Yogi'ye tepki gösteren Shivpal Yadav, Jaswant Nagar'daki seçmenleri bu tür açıklamalar konusunda BJP'ye uygun bir yanıt vermeye çağırdı.

“BJP ghatia party hai…ghatia star par utar aai hai…..jhoot Bolti hai….brahmit karti hai….unko sabk sikha do” (BJP teslim olan aşağı bir partidir) Shivpal, Jaswant Nagar'da yaptığı konuşmada, “Düşük seviyede söylem, yalan yayma ve kitleleri aldatma var” dedi.

“BJP, çiftçilerin sıkıntıları, enflasyon ve işsizlik gibi sorunlarla uğraşmak yerine 'Pariwarwad'la daha fazla ilgileniyor.” Bilmelisiniz ki, özellikle Jaswant Nagar'daki UP halkı buna müsamaha göstermeyecektir ve onlar (BJP) bunu kabul edecektir.” Netaji'nin (Mulayam Singh Yadav) ailesiyle dalga geçerlerse onları büyük bir farkla mağlup edin” dedi.

“Yogi Adityanath kıyafetleriyle kutsal görünebilir ama sözleriyle değil. Sık sık şöyle diyor: “Zavallı Shivpal'in hiçbir şeyi yok.” Samajwadi Partisinin bana verdiği her şeyi “Babaji”ye hatırlatmak isterim. Altı kez temsilci seçildim, eyalette parti başkanlığı yaptım, Temsilciler Meclisi'nde muhalefet lideri oldum ve 15 yıl boyunca kooperatifleri yönettim. Rejimimiz döneminde yönetimde önemli bir rolüm vardı ama sözlerine önem verilmeyen CM'dir” diye ekledi Shivpal.

Mainpuri'deki seçmenleri çok sayıda oy kullanmaya ve BJP'ye net bir cevap vermek için geline (Dimple Yadav) oy vermeye çağırdı.

Bu arada Akhilesh Yadav da Yogi'nin yorumlarına yanıt verdi ve 'Chacha'nın artık BJP ile karşı karşıya geleceğini söyledi.

Akhilesh, CM'nin amcasıyla her buluştuğunda gerginleştiğini iddia ederek, “Başbakan, Satya Narain Katha'dan sonra dağıtılacak olanın 'churan' değil 'prasad' olduğunu anlamalı.” dedi.

Akhilesh Yadav ayrıca BJP'nin iktidara gelmesi halinde Anayasayı değiştireceğini iddia etti. “Medyacılar BJP'nin böyle bir şeyi nasıl yapabildiğini soruyor. Benim cevabım, BJP'nin bir gecede şeytanlaştırmayı başlattığı ve aniden Agniveer'ı devreye soktuğudur. Kırsal gençliğin silahlı kuvvetlere katıldıktan sonra daha iyi bir yaşam süreceğine dayanamadılar ve bu nedenle silahlı kuvvetlerdeki kalıcı işlerden vazgeçmeye karar verdiler” diye açıkladı.

Akhilesh, “HİNDİSTAN bloğu iktidara gelirse Agniveer'i ortadan kaldıracak ve savunma hizmetlerinde önceki iş yapısına geri dönecek” diye ekledi.

Çalışma Bakanlığı'nın bir raporuna atıfta bulunarak, ülke nüfusunun yüzde 83'ünün işsiz olduğunu, çiftçilerin sıkıntıda olduğunu ve gençlere yönelik işlerin az olduğunu vurguladı. Ayrıca işe alım sınav belgelerinin yaygın şekilde kaybolmasıyla ilgili endişelerini de dile getirdi. BJP hükümetinin çöküşünün kaçınılmaz olduğunu söyledi.